35. Münih Türk Film Günleri

35. Münih Türk Film Günleri başlıyor. Nitelikli etkinlikte Türkiye’den deneyimli yapımcı ve yönetmenlerin hazırladığı bağımsız sanat filmleri seçkisi dokuz uzun metraj, sekiz belgesel ve on kısa filmden oluşuyor.

Festivaldeki film yolculuğu İstanbul’dan başlayacak, Ege’ye uzanacak, İç Anadolu’dan geçerek ülkenin doğusuna doğru devam edecek. Gösterimler Goetheplatz Royal Filmplatz ve Sendlig Gasteig HP8’de yapılacak.

MÜJDE AR’A YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ

Festival, bir Yeşilçam klasiği olan Şalvar Davası’nın restore edilmiş haliyle başlayacak. Bir köyün maço erkeklerine başkaldıran kadınların öyküsünü anlatan, Kartal Tibet’in yönettiği 1983 yapımı filmin başrollerinde Müjde Ar ve Şener Şen yer almıştı. Film gösteriminin ardından sanat yaşamının 50. yılını kutlayan Türk Sinemasının simge aktristlerinden Müjde Ar’a yaşam boyu başarı ve onur ödülü takdim edilecek.

GÖKMEN ULU’NUN “KOMÜNİST OSMAN”I MÜNİH’TE

Festivalin ikinci günü olan 18 Nisan Perşembe saat 19:00’da, siyasi yaşamını SODEP, SHP, CHP ekseninde sürdüren İzmir Dikili’nin eski belediye başkanı Osman Özgüven ve yoldaşlarının serüvenini anlatan “Komünist Osman” belgeseli yayınlanacak.

Türkiye’de yerel devrim gerçekleştirerek toplumcu belediyecilikte çığır açan Osman Özgüven ve yoldaşlarının emek, demokrasi, barış mücadelesinin anlatıldığı belgesel gösteriminin ardından Yönetmen Gökmen Ulu ve dönemin tanıklarından Ercan Karakaş izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalde Tunahan Kurt’un “Karganın Uykusu”, Ziya Demirel’in “Ela ile Hilmi ve Ali”, “Fikret Reyhan’ın “Cam Perde”, Kerem Soyyılmaz’ın “Rodakis’i Ararken”, Erdem Şenocak’ın “Son Hasat”, Katja Bürkle’nin “Son Noktada”, Can Merdan Doğan’ın “En Uzun Gece” filmlerinin gösterimleriyle sürecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir